Chepelare Festival

2016 Chepelare Festivalleri Etkinlik Takvimi

Bulgaristan, uluslar arası sanat, kültür ve spor etkinliklerine evsahipliği yapmaya devam ediyor. Bulgaristan kayak merkezi Chepelare’nın kendine has sahip olduğu özellikleriyle öne çıktığı uluslar arası organizasyonlarla, Slav kültürü ile Avrupa kültürünü bir potada kaynaştırmayı başarıyor. Chepelare yüzünü düzenlediği festivallerle geleceğe dönüyor. Uluslar arası spor müsabakaları, folklor ve müzik festivalleri sayesinde evrensel kültürler arası etkileşimin ritmi Chepelare’ya taşınıyor. Avrupa Birliği tarafından hazırlanan reformlara uyum gerekliliklerini yerine getirme çabası, Bulgaristan’ın kayak turizm bölgesi Chepelare’nın turizm gelirleri açısından yüzünü güldürmeye devam ediyor. Bulgaristan’a gelen yabancı ziyaretçi sayısı arttıkça, gerçekleştirilmek üzere daha büyük çaplı Chepelare festivalleri, Bulgaristan Chepelare topraklarından doğuyor.

Chepelare kayak FestivalChepelare kayak FestivalChepelare kayak Festival

Bulgaristan Chepelare 2016 Festival Takvimi:

04-08 Şubat 2016  Uluslar arası Nestiya Sanat Festivali, Pamporovo

Bu folklor festivali tüm dünyadan folklor ekipleri ve gruplarını, dans-vokal gruplarını, solistleri, müzisyenleri Chepelare’da bir araya getiriyor. Festivalin amacı; farklı halklar, gelenekler ve kültürler arasında dostluğu ve ortak özellikleri güçlendirmeyi amaçlamak. 

18 – 25 Mart 2016  The Big White Powder Kayak & Müzik Festivali Chepelare
7 gün boyunca kayak, snowboard ve müzikle dopdolu geçen festivalde, farklı DJ setleri ile öldürücü bir event’e hazır olun. Rodopların zirvesinde kurulan snowbar  çevresinde funky ritimleri eşliğinde, sabah saat: 10:30’dan gecenin ilerleyen saatlerine kadar eğlence devam ediyor. Birbirinden renkli yarışma ve bir dolu eğlencenin sürüp gittiği festivalde,  eğlence müzik ve kayakla örülü festivale tüm kayakseverler davetlidir. 

10 Haziran 2016 Dağ Festivali Polkovnik Serafimovo, Smolyan

Smolyan bölgesinde düzenlenen festivale, çok sayıda DJ, solist ve gruplarla festivale yüksek oranda katılım desteği veriliyor. DJ’ler Albrecht Wassersleben, Anna Wall, Bruno Schmidt, Henry Wu, Last Japan, SAOIRSE, Sassy J, Ed Word, Zulu

Canlı Performanslar; Chelou, De Fuego, Ginger + The Ghost, Gus Harvey, Jess McAllister
Subculture Sage, The Yussef Kamaal Trio

17 – 19 Temmuz 2016 Rozhen Folklor Festivali, Smolyan
 
Rodopların büyülü atmosferinde düzenlenen Rozhen Festivali ile tüm Balkan halkları zirvede toplanmaktadır. İlk festival 1898 yılında başlamış olan Rozhen festivali, 2006 yılına kadar kesintisiz olarak devam etmiştir. Dokuz yıl ara verildikten sonra 2015 yılında tekrar bir araya gelen, Bulgaristan’ın bu bölgesinde yaşayan Pomakların öncülüğünde düzenlenen festival, 350.000 kişinin katılımıyla rekorunu kırdı. Chepelare Belediyesi, Smolyan Belediyesi ve “Heritage of the Future” Vakfı tarafından desteklenen festivalin bu yılda içeriğinde; geleneksel el sanatları,  etnografik müze sergileri, organik gıda ve içecek sergileri, güreş turnuvaları, cirit oyunu, mutfak şovları ve barbeküler, halk şenlikleri ve çeşitli oyunlar, çiftlik ürünleri sergileri, Pomak geleneklerini tanıtıcı gösteriler festival misafirlerine sunulacaktır.

 

Chepelare kayak FestivalChepelare kayak FestivalChepelare kayak Festival

 

FESTİVALLER ŞEHRİ Chepelare

Chepelare yıl boyunca ulusal ve uluslar arası birçok festivale ev sahipliği yapıyor. Bulgaristan Keyfi Turizm farkıyla birbirinden özel ve farklı kültürlerin eğlencelerine tanıklık edeceksiniz. Geçmişle iç içe yaşayan Chepelare’nun eğlenceyi sokaklara döktüğü festivalleri ruhunuza işleyecek...

 

Kuker Şenliği

Traklar’ın eski tarihlerden beri gelenek haline gelen bir festivaldir. Trak eğlence tanrısının doğum günü olarak kabul edilen 1 Ocak’ta aynı zamanda tarım yılının da başlangıcı kutlanmaktadır. Kuker yörede derviş anlamına da gelir. Kutlamalarda bu yörede yetişen keçilerin derilerinden kostümler yapılıyor ve tüm gün boyunca bu kostümlerle dolaşılıyor. En güzel kostüm yarışması da festivalin önemli bir parçası. Eğlencenin gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdüğü Kuker Festivali’ni takip etmenizi tavsiye ederiz. Chepelare’nun farklı bir çehresini görmek için güzel bir fırsat...

 

Chepelare Şenliği

Chepelare Şenliği 30 yıldır yaz turizm sezonunun açılışı için kutlanıyor. Bu hafta boyunca etnografya müzesi özel olarak hazırlanıyor ve Chepelare’nun önemli turistik öğelerinden olan el yapımı ahşap ürünleri ‘Made İn Chepelare’ ismiyle şenliğe katılanlara sergileniyor. Yine şenlik için şehirdeki tüm restaurantlarda özel geceler ve yemekler yapılıyor. Chepelare Restaurantları bu haftaya özel olarak hazırladıkları programlarında animatörlere ve meddahlara yer veriyorlar.
Bu sergilerin ve projelerin yanı sıra Mayıs ayı içerisinde ‘Mejdu Tri Planini’ yani ‘Üç Dağ Arasında’ Festivali de düzenleniyor. Festivale bu bölgeden 300 kadar dans ve folklor ekibi katılıyor. 

 

Ağustos Pirin Şarkı Söylüyor

Her Ağustos ayında Chepelare’da Predela Bölgesinde ‘Pirin Şarkı Söylüyor’ ismiyle bir şarkı festivali düzenleniyor. Her daldan yörenin sanatçıları, dansçıları ve müzisyenleri de bu festivale katılıyor. 

 

Ağustos Chepelare Uluslararası Jaz Festivali

Her yıl Ağustos ayında tüm dünya tarafından takip edilen ve ‘on the other hand, on the other side’ ismiyle Basnko Uluslararası Jaz Festivali düzenleniyor. Yurtiçi ve yurtdışından birçok sanatçının katıldığı bu festival için Chepelare meydanında devasa platformlar kuruluyor.

 

 

© 2015 chepelareturu.com! Terms of Use and Privacy Policy.