Chepelare Hakkında

CHEPELARE HAKKINDA

Güneşin 270 gün hiç eksik olmadığı Bulgaristan Chepeleare bölgesinde, daha henüz herkes tarafından keşfedilmemiş bu kış tatili destinasyonu Bulgaristan Chepelare Turları ile bu bölgeyi yakından tanıma fırsatını bulabilirsiniz. 

Bulgaristan’ın en yüksek noktası olan Chepelare bölgesi, gizemli görünümü, bakir doğası ve görenleri şaşırtan farklılıkları ile kesinlikle gezip görülmesi gereken bir yerdir. Pamporovo Kayak Merkezi’ne 11 km., Smolyan bölgesine 20 km. uzaklıktadır. Chepelare ismini ilk defa tüm dünya,1998 Nagano Kış Olimpiyatları Biathlon Dünya Şampiyonu Ekaterina Dafovska ile duymuştur. 

Chepelare Kayak

Bulgaristan Chepelare’da kayak merkezinin temelleri 1937’de atılmıştır. Son dönemde Avrupa’dan kayak meraklıları tarafından tercih edilen Chepelare Kayak Merkezi, toplam 20 km uzunlukta kayak pistleri ile Bulgaristan Kayak Merkezleri Bansko, Borovets, Pamporovo’dan sonra kayak yapmaya elverişli pist kalitesi ve iklimi ile dördüncü sırada yerini alır.   

Chepelare’da bulunan tam bir doğa fenomeni olan “Harikalar Köprüsü”  gören herkesi şaşkına çevirmektedir. Eski meşhur Roma Yolu, Trakya ile Ege Denizi’ni Yunanistan ile buluşturan geçiş yolu da Chepelare üzerinden geçmektedir. Balkan Yarımadası’nın tek Karstik Müzesi de bu topraklardadır. Güneydoğu Avrupa’nın en büyük Gözlem evi olan Rozhen Ulusal Astonomik Gözlem Evi, Chepelare ziyaretçilerinin mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir.  

Bulgaristan Chepelare kasabası, gösterişli ve lüks bir tatil yöresi olmasının çok ötesinde bir yerdir. Tarihi bölgenin içinde barındırdığı zengin tarihi birikimini ve doğal yaşamını yakından gözlemlemeye başladığınız zaman dünya tarihinin bir sahnesinin içine doğal olarak girdiğinizi, bu gizemli ama bakir dünyanın varlığı sizi kendine doğru çekecek.  

Chepelare Kayak
 
Bulgaristan’ın kültürel ve eğitsel anlamda Uyanış döneminde (1762-1878) stratejik bir öneme sahip olan Chepelare bölgesinde çok sayıda kilise (14), şapel (72) ve manastır bulunmaktadır. Ulusal değer taşıyan bu yapılar, kültürel anıt statüsünde korunmaktadır. Bulgaristan’da mutlaka görülmesi gereken Baçkovski Manastırı, Chepelare Nehri vadisinde bulunur. Manastırın kendi müzesi ve çok kıymetli el yazmalarına sahip bir kütüphanesi vardır. 

Görkemli Rodop Dağları’nın merkezinde yer alan tarihi Chepelare bölgesi, pek çok endemik bitki çeşitliliğini içinde barındırarak; bölgede birçok doğal su kaynağı, nehirler, göllerin yanısıra Karstik özelliğe sahip mağaraları ile doğal bir sit alanıdır. Yemyeşil çam ormanları, mis gibi havası ve zengin bir yaban hayatının sakinleri olarak 270 kuş türünün yanısıra ayı, kurt, tilki, yaban keçisi ve geyik türlerini doğal yaşam alanları içinde görmek ve gözlemlemek; foto-safari meraklıları içinde bulunmaz bir heyecandır. 

Bulgaristan Chepelare Turu ile 72 km uzaklıkta bulunan Avrupa’nın 2019 Avrupa Başkent’i olarak ilan edilen Plovdiv’i ziyaret etme imkanı da bulabilirsiniz. Sofya üzerinden Chepelare Kayak Merkezi’ne ulaşımı tercih edenler için Sofya-Chepelare arası mesafe 222 km’dir. 
 

 

Chepelare KayakChepelare Kayak

 

Çepelare, Rodop Dağları’nda küçük bir şehirdir. Bulgaristan’da rakımı en yüksek olan şehirdir – 1100 m. Şehrin içinden Çaya deresi geçiyor. Çepelare şehri, sakinliği ve doğal güzellikleri nedeniyle tercih edilen bir kış tatil merkezidir. Pamporovo’dan 9 km, Smolyan’dan ise 20 km üzaklıktadır. Kış aylarında Çepelare’ye çok sayıda kış sporlarını seven turistler geliyor. Yaz ayları ise dağ turizmi için çok uygundur.

Çepelare bölgesinde 12.-14. yuzyılan Bulgar hristiyan mezarları bulunmuştur, ama bölgede eski çağda ve orta çağda bir yaşam merkezi olduğuna dağir güvenilir bir kaynak yoktur. Tarihi verilere göre bu topraklara ilk yerleşen Belyo Kehaya adında biridir. O, Çepelare’de 1705 yılında bir ev inşa etmiş. Ondan sonra burada başka köylerden insanlar da kendilerine ev yapmışlar. 1836 yılında Çepelare halkı ‘St. Atanas’ kilisesini 40 gün içinde inşa etmişler. Kiliseyi koruma amaçlı üç kule yapmışlar. Pomaklar (müslümanlaştırılmış Bulgarlar) bu kilisenin inşaatına karşı çıkmışlar. Hristiyanlara, sultandan gönderilen bir bölük asker yardım etmiş. Daha sonra Çepelare’de okul inşa edilmiş. 1867 yılında ise ikinci kilise inşa edilmiş – ‘St. Bogoroditsa’.

Çepelare, 20. yuzyılın 30’lu – 40’lı yıllarında tatil merkezi oluyor. Bu yüzden de bugün Çepelare halkının genel geçim kaynağı turizmdir.

© 2015 chepelareturu.com! Terms of Use and Privacy Policy.