Chepelare Pistleri

Kayak Şampiyonlarını Yetiştiren Chepelare Pistleri ile Tanışın!

Kaliteli karın üzerinde Bulgaristan Chepelare kayak pistlerinin keyfini çıkarmak için çok cazip fiyatlı Bulgaristan Chepelare kayak turlarını, konforlu dağ oteli konaklamalı seçenekleri ile Avrupa’da kayak ve tatil deneyimi ile tanışın. 

Ülke topraklarının 3/2’si dağlık ve ormanlık bir coğrafyaya sahip olan Bulgaristan kayak pistlerine çok uygun bir ortam oluşturur. Doğal yapısının güzellikleri kadar  kış sporlarına elverişli iklimi ve kar yağış sıklığı ile temiz bir karda slalom yapmanın doyumsuz keyfini sunar. Şimdiye kadar pek çok uluslararası yarış organizasyonuna ev sahipliği yapan Bulgaristan kayak pistleri, kayakseverlere vazgeçilmez bir kayak yapma garantisi veriyor.

Chepelare KayakChepelare Kayak

Bulgaristan’ın ilk kayak merkezlerinden biri olan Chepelare Kayak Merkezi’nin temelleri 1937 yılında atılmıştır. Son dönemde Avrupalı kayak meraklıları tarafından tercih edilen Chepelare Kayak Merkezi pistlerinin toplam uzunluğu 20 km’dir. Chepelare pistleri zorluk derecelerine göre; 1 siyah, 6 kırmızı (8 km), 3 mavi (12 km), 3 yeşil piste ve 30 km. uzunluğunda da cross country pistine sahiptir.   

Chepelare Meçi Çal, 5.2 km uzunluğu ile Alp disiplinine sahip en uzun pisttir. Meçi Çal, Çepelare kayak bölgesinin dışında Pamporovo istikametindedir. Mechi Çal Tepesi (1873 m) tatlı eğimi sayesinde orta düzeydeki kayakçılar ve snowboardçular için de çok idealdir. 

Geçtiğimiz sezonda açılan iki yeni pist ile Chepelare kayak pisti uzunluğu toplam 28 km.’ye ulaşmıştır. Chepelare kayak merkezinde hava sıcaklığını, atmosfer basıncını, pistlerin kayak durumunu ve kar kalınlığını bildiren yeni monitör donanımı ile dağ misafirlerinin kayak güvenliğinin en üst düzeyde sağlanması amaçlı yapılan yeni yatırımlar ile gelişimini sürdürmektedir.   

Chepelare pistlerine kayakçıları taşıyan 600 kişilik kapasiteli iki kişilik telesiyej hattı kayakçılar, Rodop Dağının zirvesinden aşağıya kesintisiz kayabilmektedir. Yeni bir taşıma sistemi ile saatte 2.000 kişiyi taşıyan  4 kişilik telesiyaj faaliyete girmiştir. Bu telesiyaj sistemi ile Çepelare ile Meçi Çal kayak merkezleri arasındaki 2700 metrelik mesafe, 9 dakikada ulaşılabilir hale gelmiştir. 

Ayrıca kayaklı koşu ve biathlon meraklıları için bu bölgede özel bir pistte mevcuttur. Çepelare kayak pistleri ve kayak lift sistemi yakın bir zamanda Avrupa standartlarına uygun donanım ve işaretlendirme tabelaları ile yenilenmiştir. Bulgaristan’ın en modern suni kar sistemi bölgeye kazandırılmıştır. 

Chepelare Kayak

Pistlerde ücretsiz kablosuz internet mevcuttur.

Bölgede kayakçılara hizmet veren kayak malzemesi kiralayan mağazalar mevcuttur. Dünyaca ünlü marka kayak takımları, çeşit çeşit kızak ve snow-board kiralama olanakları mevcuttur. Türk kayakçılar için diğer ilgi çekici bir özellikte; Chepelare kasabasında 1975 yılından 2008 yılına kadar yerli kayak ve snowboard üretimi yapan bir fabrikanın varlığıdır. 2008 yılından itibaren AmerSports tarafından satın alınan fabrika uluslar arası bir marka haline dönüşmüştür. Kayak takımı, snowboard ve ekipman, fabrika fiyatına satın alma olanağı bulunur.

Chepelare bölgesi sakinleri için kış sporları ve kış turizmi bir yaşam biçimidir. Bu bölgede  1954 yılından bu yana faaliyet gösteren bir kayak okulu, dünya çapında başarılı olmuş kayakçılar ve biathloncular yetiştiriyor olmaktan ötürü kayak eğitim başarısını dünya arenasında kanıtlamıştır.  

 

Kayak pisti Zorluk Derecesi Uzunluk [m]  Eğim [m]
4 HAFİF 4792     710
1 ZOR 2560     690
3 ORTA 1346     324
2 ZOR 1132     450
4A ORTA 955     163
7 ZOR 785     370
6 BAŞLANGIÇ 491     70
5 ZOR 490     168
1A HAFİF 465     95
3A ORTA 295     49
1B ZOR 179     50
4B ZOR 110     32

 

Çepelare’nin temiz doğası ve uzun süre devam eden kış, Çepelare’de kayak türizminin gelişmesi için etkenlerdendir.

Çepelare’de Meçi çal pisti 6 km uzunluğu ile Alp disiplini için en uzun pisttir. Çepelare şehrinin dışında, Pamporovo yönünde bulunmaktadır. Turistlerin hizmetine, 600 kişilik kapasiteli, iki kişilik telesiyej hattı bulunmaktadır. Kayaklı koşu ve biatlon sevenleri için özel pist mevcuttur.

Çepelare Spor Merkezi’nin 20 km kayak pistleri ve kayak yolları vardır. Kayak pistleri tamamen yenilendirilmiştir ve onlara, Avrupa standartlarına uygun olarak işaretleme yapılmıştır. Temel pistlerden biri tecrübeliler içindir – ‘kırmızı’, uzunluğu 3250 m. Bu pistte Bulgaristan’daki en modern suni kar sistemi bulunmaktadır.


Yaklaşık 6 km uzunlukta, orta seviye tecrübeli kayakçılar için bir ‘yeşil pist’ ve değişik zorluklar için birkaç daha kısa pist kayakçıların kullanımına açıktır. Çepelare’de, kayakçılar ve snowboard severler için 1,2 km uzunlukta bir ‘kırmızı zor’ pist bulunmaktadır.

Pistlerde ücretsiz kablosuz internet mevcuttur.

Çepelare Spor Merkezi'nde, kış sporları severler için, saatte 2.000 kişi kapasiteli modern bir 4 kişilik telesiyej vardır. Onun sayesinde, Çepelare şehri ve Meçi çal arasındaki 2700 metrelik mesafeyi 9 dakikada geçebilirsiniz.

© 2015 chepelareturu.com! Terms of Use and Privacy Policy.